درب اتوماتیک شیشه ای

امروزه درب های اتوماتیک شیشه ای به طور گسترده در ساختمان های اداری و تجاری و سایر ارگان ها نظیر بیمارستان و بانک ها مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این نوع اپراتورها علاوه بر زیبایی و افزایش سرعت تردد نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی  و حفظ دمای محیط داخل ساختمان دارند. مهمترین عامل در انتخاب اپراتور مناسب، ابعاد درب و میزان تردد از آن می باشد.

 

 

معرفی درب های شیشه ای اتوماتیک

امروزه در بسیاری از ساختمان ها به ویژه در ورودی پاساژها، سازمان های دولتی و خصوصی، ادارات و بانکها از درب های شیشه ای اتوماتیک استفاده می شود. اگرچه تا چند سال پیش استفاده از این درب ها جنبه تجمالی و غیرضروری داشت ولی امروزه با روشن شدن مزایای استفاده از درب شیشه ای اتوماتیک، نصب این نوع درب ها به یک ضرورت تبدیل شده است.

کنترل تردد فراد از جمله ویژگی های درب های اتوماتیک شیشه ای می باشد. به عنوان نمونه در ورودی بخش های ویژه ای از یک ساختمان که تنها افراد مشخصی باید به آن دسترسی داشته باشند می توان یک درب شیشه ای اتوماتیک نصب نمود و با اتصال آن به سیستم های کنترل تردد نظیر کارت خوان RFID، سیستم ثبت اثر انگشت و یا تشخیص چهره تنها به افراد تعیین شده اجازه عبور داد.

همچنین حفظ دمای داخل ساختمان و کاهش میزان مصرف انرژی از دیگر مزایای درب های شیشه ای اتوماتیک می باشد. با توجه به اینکه این درب ها فقط در هنگام عبور افراد باز شده و در سایر مواقع بسته می باشند از تبادل حرارتی داخل ساختمان با محیط خارج جلوگیری کرده و مانع از اتلاف حرارت می شوند. از همین رو هزینه لازم جهت کنترل دمای داخل مجموعه و تهویه مطبوع کاهش می یابد.

از طرف دیگر با توجه به قابلیت اتصال و تطابق درب های شیشه ای اتوماتیک با سیستم های کنترل هوشمند ساختمان (BMS) می توان عملکرد درب ها را در مواقع اضطراری مانند وقوع آتش سوزی و یا سرقت کنترل نمود و باز یا بسته بودن آنها را تعیین کرد.

موارد بیان شده در فوق بارزترین مزایای نصب درب شیشه ای اتوماتیک در ورودی ساختمان ها می باشد.

انواع درب شیشه ای اتوماتیک

از نظر مکانیزم عملکرد درب های اتوماتیک شیشه ای به سه گروه زیر تقسیم می شوند

-       درب های شیشه ای اتوماتیک تخت

-        درب اتوماتیک شیشه ای منحنی

-        درب اتوماتیک شیشه ای دوّار

 shishe
درب شیشه ای اتوماتیک تخت
 shishe 1
درب شیشه ای اتوماتیک منحنی
 shishe 2
درب شیشه ای اتوماتیک دوّار

در مدل تخت لت های متحرک به صورت کشویی به دو سمت حرکت می نمایند. در این مدل از درب شیشه ای لت های متحرک بر روی یک ریل مستقیم حرکت می کنند. در مدل منحنی لت های متحرک انحنا داشته و مسیر حرکت لت ها کمانی شکل (منحنی) می باشد. این مدل از درب شیشه ای اتوماتیک متناسب با شرایط معماری و طراحی ساختمان مورد توجه معماران و طراحان در برخی پروژه های خاص قرار می گیرد. درب شیشه ای اتوماتیک دوّار نیز دارای طراحی ویژه ای می باشد. در این نوع درب عموما سه یا چهار لت متحرک بر روی یک محور مشترک قرار دارد که حول این محور دوران می کنند. از این نوع درب بیشتر در مکان های پرتردد مانند ورودی ایستگاه های قطار و فرودگاهها و ورودی هتل ها استفاده می شود.

مکانیزم عملکرد درب های شیشه ای اتوماتیک

اپراتور درب شیشه ای اتوماتیک مدل تخت و منحنی دارای مکانیزم مشابهی می باشند. در این اپراتورها یک موتور الکتریکی برای حرکت درب ها استفاده می شود، نیروی این موتور به کمک تسمه به لت های متحرک منتقل می شود. لت های متحرک نیز بر روی ریل از بالا به صوت معلق نگهداشته شده و حرکت کشویی دارند. سایر تجهیزات قرار گرفته درون شاسی اپراتور درب شیشه ای اتوماتیک عبارتند از: مدار فرمان، قفل برقی، باتری پشتیبان و سیستم خلاص کن به همراه کلید تعیین وضعیت که به منظور تعیین حالت عملکرد دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد.

در این اپراتورها معمولا از سنسورهای حساس به حرکت (رادار) برای تشخیص حضور افراد در دو سمت درب استفاده می شود. این رادارها از نوع مادون قرمز و یا ماوراء صوت می باشند. با نزدیک شدن افراد به درب این رادارها به مدار فرمان اپراتور درب شیشه ای اتوماتیک فرمان داده و درب باز می شود. همچنین به کمک کلید تعیین وضعیت می توان فعال بودن و یا نبودن هریک از این رادارها را کنترل نمود و یا اپراتور را در وضعیت قفل قرار داد تا رادارها غیرفعال شده تا تنها به کمک ریموت کنترل بتوان درب را باز کرد.

مانند سایر درب های اتوماتیک، اپراتورهای درب شیشه ای نیز قابلیت اتصال تجهیزات ایمنی نظیر فتوسل را دارا می باشند. به فتوسل های این اپراتورها اصطلاحا "چشم میانی" گفته می شود. علت این نام گذاری آن است که فرستنده و گیرنده مادون قرمز در دهنه درب قرار می گیرد.

عوامل موثر بر عملکرد اپراتور درب شیشه ای:

کیفیت ساخت تجهیزات بکار رفته در ساخت اپراتور مانند: جنس غلتک های نگهدارنده لت های متحرک بر روی ریل، نوع موتور الکتریکی، کیفیت تسمه انتقال قدرت مهمترین پارامترهای تعیین کننده طول عمر اپراتور درب شیشه ای اتوماتیک می باشند. همچنین نصب صحیح و اصولی با هدف حذف لرزش ها در حین حرکت و اجتناب از برخورد لت های متحرک به زمین و یا به لت های ثابت در هنگام حرکت از جمله موارد مهم در افزایش راندمان و طول عمر اپراتور درب شیشه ای اتوماتیک می باشد.

اطلاعات تماس

تهران- آزادگان-جنب پل صنیع خانی-مجتمع تجاری آهن مکان- فاز 2 غربی-

          پلاک 413

تلفن تماس شرکت:   55445613 | 55445614

تلفن واحد خدمات:     55534956

info@pooyadoors.ir

پرتال اخبار